Sport w szkołach za granicą jest ważną częścią edukacji. Zazwyczaj ma on charakter sezonowy, tzn. inne dyscypliny sportowe ćwiczy się jesienią, inne zimą, wioną i latem. Zdarzają się tutaj wyjątki, tzn. niektóre licea oferują profesjonalny, zawodowy trening w danej dziedzinie, a przez to większe szanse na rozwój późniejszej kariery sportowej.

Wśród dostępnych dyscyplin wiele z nich jest popularne w Polsce (np. piłka nożna chłopców, piłka nożna dziewcząt, siatkówka, koszykówka, badminton, tenis czy pływanie). Spotkasz też wiele nowych dyscyplin, mało popularnych lub zupełnie u nas nie znanych: lacrosse (rodzaj hokeja na trawie), wodne polo, wioślarstwo, cheerleading (dla dziewcząt), football amerykański, rugby, baseball itp.

Lacrosse

Rugby

Baseball

Lacrosse

Wodne Polo

Cheerleading (dla dziewcząt)

Wioślarstwo

Lacrosse

Lacrosse

Football amerykański

Football amerykański

Ciekawostką jest to, że część dyscyplin nosi inne nazwy w Wielkiej Brytanii i inne w USA/Kanadzie. Przykładowo piłka nożna to „football" w Europie, ale w Ameryce nazywa się „soccer" (co można przetłumaczyć jako „piłkę kopaną"). Podobne różnice dotyczą np. biegów (biegów przełajowych) – mogą one nosić nazwę „running" lub „track and field".

Stypendium sportowe .

Większość liceów nie udziela stypendiów sportowych, choć zdarzają się wyjątki. Głównym ich wsparciem ucznia jest pomoc finansowa.

Kończąc edukację licealną w USA lub Kanadzie możesz liczyć na stypendium sportowe na uniwersytecie lub college’u. Trenerzy akademiccy poszukują nowych talentów, dlatego jest to bardzo popularna forma finansowania studiów (obok stypendium naukowego). Co najważniejsze, na stypendium sportowe mogą liczyć zarówno dziewczęta jak i chłopcy. Corocznie minimum kilkoro osób z każdej z naszych szkół partnerskich otrzymuje takie stypendium.

Czas ucieka! .

Pomożemy Ci wybrać najlepsze liceum, wynegocjujemy najlepszą cenę lub pomożemy zdobyć stypendium sportowe. Koniec pierwszych tur rekrutacji i możliwość uzyskania wsparcia finansowego mija zwykle w styczniu. Nie strać swojej szansy!

Najnowsze artykuły na blogu:
Relacje uczeń-nauczyciel za granicą?

Szkoły za granicą znacząco różnią się od polskiego liceum. Z jednej strony Twoje koleżanki i Twoi koledzy będą znacznie bardziej...

Rodzaje wiz dla uczniów szkół w USA

Uczniowie wybierający się do liceum w USA mogą ubiegać się o jeden z 2 rodzajów wiz: Wiza J-1 jest dla osób korzystających z...

Rodzaje testów z języka angielskiego w rekrutacji do liceum za granicą

Wśród wymogów rekrutacyjnych do liceum z internatem za granicą zazwyczaj jest jakiś standaryzowany (uznany międzynarodowo) test z języka angielskiego (choć część...